Tańsze zakupy spożywcze czy to w ogóle możliwe w dzisiejszej sytuacji gospodarczej?
Temat inflacji i galopujących cen nie tylko żywności ostatnio jest bardzo na topie. Media bombardują nas coraz to nowymi statystykami, które tylko psują humor i powodują to nieprzyjemne uczucie ścisku w żołądku.
Najlepszy znanym mi lekarstwem na strach jest działanie. Dlatego krok pierwszy – przejdź na dietę niskoinformacyjną. Krok drugi – poznaj kilka sprawdzonych sposobów na tańsze zakupy spożywcze.
Sama zobaczysz, że kilka drobnych zmian zakupowych nawyków pomoże Ci obniżyć rachunki za jedzenie, bez rezygnacji z jakości produktów.
Zakupy zacznij w swojej szafce
Brzmi zaskakująco? To jeden z najskuteczniejszych sposobów by robić tańsze zakupy. Nic nie wychodzi drożej niż jedzenie, które trafia do kosza. A tak szczerze między nami, kiedy ostatnio robiłaś porządki w swoich zapasach? Jak dużo produktów nie zdążyłaś zjeść nim się przeterminowały? Na ile nie miałaś pomysłu, mimo że w sklepie wydawały się niezbędne?
Wiesz, że wyrzucając resztki za jedyne 10 zł tygodniowo, w przeciągu roku do kosza wrzucasz 5 banknotów 100 zł? A można by je przecież dużo lepiej wykorzystać.
Zrób mądrze listę zakupów
Tak wiem oczywista oczywistość. Większy problem się tej listy w sklepie trzymać i nie ulec kuszącym promocjom. Jak się oprzeć tym pokusom? Dopilnuj, żeby i je uwzględnić w swoim zakupowym planie.
Idealny budżet na zakupy spożywcze zaspokaja wszystkie najważniejsze potrzeby, ale zostawia także przestrzeń na zachcianki. Zakupy dla “mnie idealnej” niestety zbyt często kończą się wyprawą “mnie realnej” do Żabki. A takie zakupy nie tylko nie wychodzą tanio, ale też niezbyt zdrowo.
Wykorzystaj promocje na swoją korzyść
Pamiętaj, że sklepy robią takie promocje, które przede wszystkim opłacają się im. Dlatego by z nich mądrze korzystać warto mieć w zanadrzu kilka trików. Przede wszystkim zawsze sprawdzaj promocje zanim wejdziesz do sklepu, ale już po zrobieniu listy zakupów. Jeśli tworzysz listę w oparciu o gazetkę promocyjną, a nie o to czego faktycznie Ci brakuje, bardzo łatwo o marnotrawstwo i mrożenie pieniędzy w produktach, których nie zużyjesz. A skoro jesteśmy przy tym temacie…
Naucz się mrozić jak profesjonalistka
Nie sztuką jest kupić tanio, ale przechować produkty na tyle długo, by służyły nam do kolejnej promocji. Dla mnie zgłębienie tajników profesjonalnego mrożenia, zrozumienie zasad rządzących zamrażarką i ustalenie sensownego systemu przechowywania – pozwoliło obniżyć rachunki za jedzenie o 30%.
Wierność sprzyja tańszym zakupom
Wybierz swój ulubiony sklep i się go trzymaj. Tak jak w życiu tak i w domowym budżecie wierność owocuje. Bez względu na to czy jesteś team Lidl czy team Biedronka wybierz jedną drużynę i staraj się jej trzymać.
Dlaczego to ważne? Z ulubionym sklepem jest jak z dobrą kumpelą od szkolnej ławy – czasem Cię wkurza, ale dokładnie wiesz, czego się po niej spodziewać.
Nie zaskoczy Cię źle naliczona promka, bo wiesz, jak działa ich system i kiedy wzmożyć czujność. Znasz ceny regularne produktów, które zazwyczaj kupujesz, więc trudniej się dać nabić w butelkę. Jesteś przyzwyczajona do określonej jakości produktów, więc nie wydasz pieniędzy na coś co trafi potem do kosza, bo smak rozczarował. No i możesz do maksimum wykorzystać programy lojalnościowe jak vouchery do karty Biedronki czy aplikację Lidl Plus.
Tańsze zakupy to rzadkie zakupy
Zmianą, która przyniosła mi największe oszczędności na rachunkach za jedzenie było ograniczenie wizyt w sklepie. Wiesz, że wydając tylko 10 zł więcej niż planowałaś na takim codziennym wypadzie do sklepu, w ciągu roku wydasz ponad 3,5 tysiąca więcej?!
Zakupy raz w tygodniu to też doskonała lekcja planowania i rozsądnego zarządzania swoimi domowymi zapasami.
Na początku może się to wydać trudne i trochę przerażające, zwłaszcza jak masz w zwyczaju codzienny shopping. Zacznij powoli, spróbuj zrobić zakupy na 3 dni. Gdy czegoś Ci zabraknie, zamiast “skoczyć do sklepu” poszukaj w Google zamiennika. Kreatywność w kuchni to zdecydowanie oszczędna umiejętność i warto ją trenować.
A jaki jest Twój sprawdzony sposób na tańsze zakupy?
Podziel się w komentarzu. A jeśli temat tańszych zakupów Cię interesuje to warto też przeczytać te artykuły:
- Przechowywanie w lodówce sposobem na tańsze zakupy – zobacz
- Jak rozpoznać dobrą promocję i naprawdę oszczędzić – zobacz