Mamowe obowiązki

Jak podarować czas, czyli alternatywny prezentownik

Witaj w moim alternatywnym prezentowniku!

Żeby poznać moje motywy bojkotowania “tradycyjnych” świąt to zapraszam Cię do wpisu W poszukiwaniu klimatu świąt  A póki co przejdźmy do rzeczy.

W naszej rodzinie pomysł prezentu w postaci CZASU  lub WSPOMNIEŃ już się troszeczkę zadomowił. Wykorzystujemy go nie tylko w okresie świąt, ale także przy innych okazjach. Ale Boże Narodzenie kojarzy się wyjątkowo z czasem dawania i umacniania tradycji, więc co Ty na to, żeby w tym roku razem ze mną postawić na budowanie relacji a nie stanu posiadania?

Czas to największe dobro, którego nie możemy sobie dokupić, bez względu na zasobność naszego portfela. Nie da się go kupić, ale zdecydowanie da się podarować. Taki prezent z CZASU ja sobie roboczo nazywam “WYDARZENIEM”. Sprawdzi się on w każdym przedziale wiekowym. No bo przecież można Rodzicom, zaoferować zajęcie dla ich dzieci. Dzieciom, spędzając z nimi wartościowy czas i to zdecydowanie nie dotyczy tylko rodziców, ale rodzeństwa, dziadków itd. Jest to też świetny prezent dla Przyjaciół, którym możemy dać wspólny czas bez rozpraszaczy. Opcji jest bardzo dużo. I oczywiście znając daną osobę najlepiej dobierzemy dla niej coś pasującego. Jak to wygląda w praktyce?

Ja najczęściej, zamiast przepychać się w tłumie w centrum handlowym, zasiadam wieczorem wygodnie na kanapie i wyszukuje ciekawe wydarzenia dla rodzin i dzieci w okolicy. Niezastąpiony w tej kwestii jest Facebook, pełen pomysłów na aktywne spędzanie czasu, często niedużym kosztem. Mam też kilka stron z których korzystam jako inspiracja, których listę podam na końcu. A poniżej kilka pomysłów na “prezent wydarzenie”

 1. Bilety na przedstawienie lub teatrzyk dla dzieci. Można znaleźć propozycje nawet już dla roczniaków, ale bilety rozchodzą się jak ciepłe bułki, więc warto pomyśleć wcześniej
 2. Dla starszaków i dla dorosłych super prezent to bilety do kina z późniejszym wypadem na gorącą czekoladę. Kto nie chciałby tak spędzić czasu?
 3. Na stronie ebilet.pl klik znajdziecie propozycje na tradycyjne, ale też bardziej “brawurowe” wydarzenia jak Disney On Ice. To super podpowiedź prezentowa dla dziadków.
 4. Wyprawa na lodowisko cała rodziną i może na koniec lody, żeby pozostać w klimacie.
 5. Basen lub Aquapark to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu.
 6. Park trampolin to rozrywka i dla dużych i dla małych. No i okazja do spalenia kilku świątecznych pierogów
 7. Bilety do interaktywnego muzeum zainteresują chyba dzieci w każdym wieku, ale
  i dorosłych.

Oczywiście ilość atrakcji do wyboru będzie zdecydowanie rosnąć z wielkością miasta,
w którym mieszkasz. Ale mam też coś dla tych z mniejszych miejscowości.

Druga kategoria czyli WSPOMNIENIA, to też forma podarowania czasu, ale mniej spektakularna powiedzmy. Doskonałym pomysłem na prezent jest coś, co będziemy mogli robić razem. Wiem, wiem kręcę, kombinuję i utrudniam takie proste rzeczy! Cierpliwości prawie koniec! Prezent, który jest materialny, ale wspiera budowanie relacji i wspomnień, to dla mnie np. gra planszowa, w którą będziemy grać wspólnie. Idealnym pomysłem nawet dla maluchów będzie tradycyjny Twister (oczywiście można go bardzo łatwo zrobić samemu, ale o tym kiedy indziej). Świetne będą także puzzle. Jeśli dziecko jest już troszkę większe to można wybrać naprawdę dużo elementów i układać rodzinnie. Jest to też idealna propozycja prezentu dla męża na wspólny czas bez komórki.  My ostatnio wieczory spędzamy przy Rummikub.

Pomysłów jest mnóstwo, wystarczy tylko zacząć myśleć o świętach i o tym czasie dawania w trochę inny sposób. A jak jeszcze Cię nie przekonałam, to zrób sobie przez chwilę wyprawę z Duchem Przeszłości jak w Opowieści Wigilijnej i zastanów się jakie masz najprzyjemniejsze wspomnienia i jak dużo jest w nich ładnie zapakowanych skarpet….

Po więcej inspiracji odsyłam Was też tu dzieckowpodrozyc.pl , ronja.pl , gry rodzinne

pozdrawiam

@mojenawierzchu

 

(0) Comments

 1. […] Ja osobiście nie taką tradycję chcę zostawić mojemu synowi, bo święta to przede wszystkim czas dla relacji. Dlatego jeśli masz ochotę spróbować czegoś nowego w tym roku i zamiast skarpet chciałabyś podarować swoim bliskim w prezencie CZAS lub WSPOMNIENIA, to zapraszam do mojego kolejnego wpisu, gdzie podaje kilka pomysłów na alternatywne prezenty, do wykorzystania nie tylko w święta.Jak podarować czas, czyli alternatywny prezentownik […]

 2. DrzazgawD says:

  Bardzo wartosciowy wpis. Też jestm zwolenniczką takich akcji. Nasz Dawid uwielbia pociągi. Dlatego jak zrobi sie cieplej to bierzemy dzieciaki pod pache i jedziemy na wycieczkę di Poznania pociagiem! A w kwestii swiat, czekam, az zacznie sie jarmark bozonarodzeniowy w Zielonej Gorze i tez ruszamy na przygode, bo dzieciaki uwielbiają swiatelka ?

  1. Ja właśnie przygotowując się do tego wpisu znalazłam idealny prezent dla Aryanka na urodziny bo będzie takie przedstawienie Tomek i Przyjaciele. Myśle ze się rodzinnie wybierzemy

 3. Polecam też zorganizować sesję fotograficzną dla przyjaciół i znajomych ??
  Kupa, pot, krew i zły, ale także kupa śmiechu i wspomnień gwarantowane ?
  Ps. Uff, czyli mam was już z głowy ?

  1. Haha no z ta krwią to faktycznie jakies chwile grozy jak z Kevina ?

 4. martaaamariaaa says:

  Super to ujęłaś w słowa… W tym roku właśnie nie wybieramy się do Polski na święta spędzamy jej tutaj. Nie będzie bieganiny od domu do domu, kupowania w biegu prezentów dla wszystkich.Mąż ma sporo wolnego będziemy więc chodź na sanki jeździć po okolicznych wioskach. Jakieś lody, zakupy,itp… my lubimy sobie tak w trójkę posiedzieć pośmiać się ,powygłupiać. Czas razem to czas bezsenny. Takie proste rzeczy potrafią naprawdę człowieka ucieszyć.

 5. […] Jak podarować czas, czyli alternatywny prezentownik […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: